تبلیغات
عمران آزاد کرج - دریاچه مصنوعی
دریاچه پوتراجایا

    در مرکز شهر پوتراجایا در کشور مالزی واقع شده است. این دریاچه مصنوعی ۶۵۰ هکتاری مجهز به سامانه خنک‌کننده طبیعی برای شهر و نیز دارای کاربردهای تفریحی، ماهی‌گیری، ورزش‌های آبی و ترابری است.

در ۲۶ سپتامبر ۲۰۰۴ مسابقه‌های قهرمانی فرمول یک قایق‌سواری برای نخستین بار در این دریاچه برگزار شد. این سومین میزبانی مالزی برای این مسابقات بود.این شهر در سال ۲۰۰۵ میزبان مسابقات کانوسواری بود.


پوتراجایا
    پوتراجایا یک شهر برنامه‌ریزی شده واقع در جنوب کوالالامپور و پایتخت اداری کشور مالزی است. چندین اداره دولتی از شهر متراکم و شلوغ کوالالامپور که بزرگترین شهر کشور است، به این شهر منتقل شدند. با این وجود، کوالالامپور همچنان به‌عنوان پایتخت ملی و قانونی مالزی به شمار می‌رود. پوتراجایا همانند کوالالامپور و جزیرهٔ لابوان، یک ناحیهٔ فدرال است.    نام پوتراجایا پس از اولین نخست وزیر مالزی، تونکو عبدالرحمان پوترا و از روی نام او بر این شهر گذاشته شد. در زبان مالایی، واژهٔ «پوترا» که از سانسکریت ریشه گرفته، به معنی پادشاه و «جایا» به معنی عالی‌مقام یا پیروزمند است.
    از زمان بنیان تا به امروز این شهر نوین همچنان دستخوش پیشرفت همه‌جانبه و گسترده بوده است.     توسعه شهر در سال ۱۹۹۷ در پی بحران اقتصادی کشورهای جنوب شرقی آسیا دچار وقفه شد. شهر به طور کامل از روی نقشه از پیش طراحی‌شده و نامتناسب با جمعیت کنونی‌اش ساخته شد، با پل‌های بسیاری که دریاچه مصنوعی پوتراجایا را در برگرفته‌اند.بر اساس آمار سال ۲۰۰۷ جمعیت پوتراجایا برابر با ۵۰٬۰۰۰ نفر بوده است. اگرچه مالزی یک کشور چندقومی با مالایی‌ها، چینی‌ها، هندی‌ها، گروه‌های اوراسیایی است، اما معماری پوتراجایا تا حد زیادی به سبک عربی مدرن نزدیک است.
    دریاچه پوتراجایا در مرکز شهر پوتراجایا در کشور مالزی واقع شده است. این دریاچه مصنوعی ۶۵۰ هکتاری مجهز به سامانه خنک‌کننده طبیعی برای شهر و نیز دارای کاربردهای تفریحی، ماهی‌گیری، ورزش‌های آبی و ترابری است.
    در ۲۶ سپتامبر ۲۰۰۴ مسابقه‌های قهرمانی فرمول یک قایق‌سواری برای نخستین بار در این دریاچه برگزار شد. این سومین میزبانی مالزی برای این مسابقات بود.
    این شهر در سال ۲۰۰۵ میزبان مسابقات کانوسواری بود. دریاچه وسیعی که اطراف ساختمان‌های اصلی دولتی پوتراجایا را در بر گرفته حدود 13درصد از مساحت شهر را تشکیل می‌دهد. بر روی این دریاچه 9 پل ساخته شده که به تبعیت از طرح اصلی شهر، هر یک وامدار معماری دیگر است.
پل پوترا (Putra Bridge)
    اصلی ترین پل پوتراجایا برگرفته از پل زیبای خواجوی اصفهان است. هر چند تا زمانیکه در دفترچه راهنما این مساله را نخوانیدم، متوجه شباهت بین آندو نگشتیم. چهار برج هشت ضلعی، تزئینات و سکوهای مشرف به دریاچه الهام گرفته از پل صفوی ایرانی است. دسترسی سواره و پیاده از این پل میسر است و در برج‌ها محل توقف برای نظرگاه به دریاچه و شهر تعبیه شده است. در اینجا و اینجا بیشتر در مورد آن بخوانید.
پل سری پردانا (Seri Perdana Bridge)
    معماری این پل ملهم از معماری اسلامی شمال آفریقاست. در اطراف بدنه پل هشت نظرگاه با تزیینات ایوان‌ جهت ایجاد محل استراحت و نظر به دریاچه اطراف ساخته شده است. در اینجا بیشتر در مورد آن بخوانید.
پل سری جمیلنگ (Seri Gemilang Bridge)
    چهار ستون ملهم از ستون‌های الکساندر سوم در پاریس در اطراف بدنه پل قرار گرفته است. جداره ستون‌ها در قسمت انتهایی پوشیده از تزیینات اسلامی و مالایی برگرفته از الگوی درختان و گل‌های سنتی است. در اینجا و اینجا عکس‌های آنرا ببینید


.
پل سری واوسان (Seri Wawasan Bridge)
    اولین تصویر ما از شهر در بدو ورود کابل‌های عظیم پل سری واوسان است. این پل صورت مدرن و تکنولوژیک شهر را به نمایش می‌گذارد. نمای کلی پل یادآور بادبان قایق است. در اینجا و اینجا بیشتر در مورد آن بخوانید.
پل سری سوجانا (Seri Saujana Bridge)
    این پل ترکیبی از سازه کابلی و قوسی است.  در اینجا و اینجا بیشتر در مورد آن بخوانید.صفحه اول  روزنوشت  مسجد جامع پوتراجایا مالزی  مسجد جامع پوتراجایا مالزی       
 1 2 3 4 5 (0 ا 03 خرداد 1387,ساعت 02:0
مسجد جامع عظیم پوتراجایا (Putra Mosque با گنبدی قرمز در قسمت غربی دریاچه واقع شده است. پانزده هزار نفر نمازگزار همزمان می‌توانند از این فضا استفاده نمایند. معماری مسجد برگرفته از مسجد شاه حسن در کازابلانکای کشور مراکش است. فضای مسجد به سه بخش صحن، نمازخانه و اتاق‌های تاسیسات و تجهیزات آموزشی تقسیم شده است.
    شبستان اصلی، فضایی ساده با دوازده ستون و تزیینات اسلامی است. آبنماهای متعدد صحن با رواق ستوندار اطراف محاط شده است. تک منار 116 متری بلندترین نشانه منطقه است که با الهام از منار مسجد شیخ عمر بغداد ساخته شده است. طول منار به نشانه پنج اصل اسلام به پنج بخش تقسیم شده است. مسجد همچنین شامل اتاق تشریفات، اتاق جلسات، موزه کتابت قران، کتابخانه،‌حیاط نمایشگاهی و سالن اجتماعات است. معماری بنا به نحوی است که باد در درون فضاها به چرخش درآمده و کوران هوا فضایی مطبوع برای نمازگزاران به وجود آورد. مسجد همه روزه به غیر از روزهای جمعه و در ساعات برپایی نماز جمعه بر روی گردشگران باز است.    زمانیکه ما به مسجد رسیدیم دقیقا ساعت یک بعد از ظهر روز جمعه بود. خوشبختانه سایت آنقدر نقاط دیدنی دارد که تا پایان مراسم، انتظار برای ما طولانی به نظر نرسید. میدان مرکو تاندا Plaza Mercu Tanda))

نشانه 78 متری مرکز میدان یادآور تولد شهر پوتراجایا است. سه ضلع حجم مخروطی مرکز یادآور سه اصل اصلی طراحی شهر، خدا، انسان و طبیعت است. واقع شدن این میدان بر روی تپه مشرف به شهر،‌ دید پانارومیک به کل شهر از این نقطه میسر است.استفاده از تکنولوژی بالا و پایبندی به الگوهای سنتی در ساخت این یادمان، نشان طراحی کل شهر پوتراجایاست. ماه و ستاره چهارده پر موجود بر پرچم ملی مالزی نیز بر روی بدنه مخروطی شکل آن نقش بسته است. اطلاعات بیشتر در این خصوص را اینجا و اینجا بخوانید.
یادمان هزاره
    این یادمان، اولین نشانه ملی مالزی و برگرفته از یادمان واشنگتن می‌باشد. حجم آن به صورت میله‌ای با قطر متفاوت است. یادمان از سه بخش تشکیل شده است بخش اول با قطر 3 متر نشان سال‌های پیش از استقلال مالزی (قبل از 1957) بخش دوم نشان  سال‌های معاصر و بخش سوم که قطر آن در قسمت انتهایی به صفر متمایل می‌شود نشان آینده مالزی در سال‌های پس از 2020 است. پایه این یادمان متاثر از نوعی گل ختمی است که گیاه بومی و سنتی منطقه به شمار می‌رود.

میدان پوترا  (Dataran Putra)
    دایره‌های به قطر 300 متر با آبنماهای متعدد میدان پوترا را می‌سازد. پل پوترا، مسجد جامع، منزل و دفتر کار نخست وزیر ساختمان‌های اطراف این میدان هستند. در فواصل ساختمان‎های فضای سبز و محوطه باز تشکیل داده‎است. ستاره  بزرگ یازده پر به نشانه یازده ایالت کشور در سال 1957 در درون این دایره بزرگ محاط شده است. در سال 1963 پس از اضافه شدن دو ایالت دیگر ستاره سیزده پر و سپس چهارده پر در قسمت مرکزی میدان ساخته شد. هم اکنون در سال 2008 میلادی کشور مالزی دارای 14 ایالت می‌باشد

تاریخ : دوشنبه 11 بهمن 1389 | ساعت 00 و 40 دقیقه و 52 ثانیه | نویسنده : سعید معصومی پور | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.